Warmińsko-Mazurska Krajowa Administracja Skarbowa zajęła środki ochrony roślin wycofane z obrotu

Warmińsko-Mazurska Krajowa Administracja Skarbowa zajęła środki ochrony roślin wycofane z obrotu

Warmińsko-Mazurska Krajowa Administracja Skarbowa zajęła środki ochrony roślin wycofane z obrotu

Mężczyzna w kombinezonie i funkcjonariusz stoją przy samochodzie dostawczym załadowanym kartonami.
Funkcjonariusz stoją przy samochodzie dostawczym załadowanym kartonami.
Funkcjonariusz kuca w przestrzeni ładunkowej samochodu dostawczego załadowanego kartonami.
Kartony załadowane plastikowymi pojemnikami.
Zrolowane bele owinięte gumkami.
  • Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiej Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) zabezpieczyli niedopuszczone do obrotu środki ochrony roślin.
  • Kierowca ciężarówki przewoził 900 l płynów w nieoznakowanych pojemnikach.
  • Pobrane przez technika kryminalistyki próbki cieczy przekazano do badania do laboratorium.

W połowie marca br. funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie (WMUCS) podczas czynności kontrolnych na drodze krajowej DK22 w gm. Gronowo Elbląskie, zatrzymali do kontroli samochód na polskich numerach rejestracyjnych, którym podróżował obywatel Ukrainy.

Pojazd nie posiadał oznaczeń ADR (umowa europejska dotycząca międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych), a przewóz towaru nie został zgłoszony do BDO (rejestr/bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami) ani SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu).

W wyniku kontroli części ładunkowej pojazdu, funkcjonariusze stwierdzili przewóz 45 pudełek kartonowych. W każdym z nich znajdowały się nieoznaczone etykietami 4 pięciolitrowe pojemniki z cieczą.

Ponieważ kierowca nie przedstawił żadnych dokumentów, nie potrafił powiedzieć, jakie to są płyny, nieudolnie tłumaczył pochodzenie towaru, zaistniało podejrzenie przewozu nielegalnych substancji. 

W toku przeprowadzonych czynności, funkcjonariusze zatrzymali 180 pojemników z cieczą bez etykiet (łącznie 900 l), etykiety samoprzylepne z nadrukiem w ilości 181 szt., telefony komórkowe, karty SIM oraz samochód ciężarowy.

O zatrzymanym towarze poinformowano pracownika Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Elblągu, który na podstawie zabezpieczonych etykiet potwierdził, że produkt wskazany na tych etykietach jest wycofany z obrotu.

W związku z podejrzeniem przemieszczania środka, który nie został dopuszczony do stosowania na terenie Unii Europejskiej zaistniało podejrzenie popełnienia czynu zabronionego określonego przepisami ustawy o środkach ochrony roślin, zagrożonego grzywną lub karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2.

Ponadto na podstawie rozmowy z pracownikiem Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Elblągu ustalono, że produkt mógłby zostać sklasyfikowany jako odpad, zgodnie z ustawą o odpadach.

Technik kryminalistyki Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie pobrał próbki cieczy, które przekazano do Działu Laboratorium w Pomorskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Gdyni. Badania przeprowadzone przez laboratorium potwierdziły obecność we wszystkich próbkach substancji czynnej – insektycydu, który został wycofany ze stosowania na podstawie przepisów unijnych, a tym samym potwierdziły , że przewożony produkt jest nielegalny.

Dokumentację sprawy przekazano do Prokuratury Rejonowej w Elblągu,  która zgodnie z właściwością rzeczową powierzyła sprawę KMP w Elblągu w celu przeprowadzenia dochodzenia w sprawie.