Izba Administracji Skarbowej w Olsztynie wygrała nabór na dofinansowanie dwóch projektów w ramach programu Union Anti-Fraud Programme:
1. „Wsparcie zdolności operacyjnych i analitycznych Izby Administracji w Olsztynie"
Głównym celem projektu jest zwiększenie ochrony budżetu oraz obywateli Polski i Unii Europejskiej przed skutkami działalności przestępczej. Nabycie sprzętu wskazanego w projekcie oraz zwiększenie zdolności operacyjnych i analitycznych funkcjonariuszy podległych IAS w Olsztynie pozwoli na usprawnienie realizacji zadań i poprawę wykrywalności nielegalnych działań.
Warmińsko-Mazurski Urzędu Celno-Skarbowy w Olsztynie (Urząd) zajmuje się rozpoznawaniem, wykrywaniem i zwalczaniem przestępstw skarbowych, w szczególności dokonywanych przez zorganizowane grupy przestępcze. Większość z rozpracowywanych procederów ma charakter międzynarodowy, a straty finansowe spowodowane nielegalną działalnością występują w budżetach różnych państw UE. Prowadzone sprawy dotyczą m. in.
- produkcji i obrotu nielegalnymi wyrobami tytoniowymi,
- wprowadzania na rynek UE paliwa z pominięciem zapłaty akcyzy oraz VAT,
- wprowadzania do obrotu fikcyjnych faktur VAT, w celu wyłudzania zwrotu podatku lub obniżenia zobowiązań do zapłaty.
Grupy przestępcze zajmujące się opisanymi wyżej procederami stosują szereg metod mających na celu uniemożliwienie organom ścigania wykrycie osób organizujących proceder oraz zebranie materiału dowodowego.
Głównymi beneficjentami projektu są następujące komórki organizacyjne:
- Wydział Operacyjno-Rozpoznawczy
- Dział Analizy Ryzyka i Wymiany Informacji Międzynarodowej (CAR)
W ramach projektu planowane jest nabycie sprzętów i oprogramowania o łącznej wartości 3 045 605,81 PLN. Unia Europejska dofinansowuje 80% wartości projektu netto.
2. „Rozbudowa i modernizacja zasobów informatyki śledczej
w Izbie Administracji Skarbowej w Olsztynie"
Głównym celem projektu jest zwiększenie ochrony budżetu oraz obywateli Polski i Unii Europejskiej przed skutkami działalności przestępczej. Poszerzenie funkcjonalności sprzętu wykorzystywanego przez funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz zwiększenie zdolności analitycznych pozwoli na usprawnienie realizacji zadań i poprawę wykrywalności nielegalnych działań. W celu prawidłowego wykonywania czynności zabezpieczania dowodów, niezbędnym jest wyposażenie funkcjonariuszy celno-skarbowych w nowoczesny i profesjonalny sprzęt specjalistyczny.
Dzięki działaniom informatyki śledczej możliwe jest uzyskanie i analiza dowodów elektronicznych, szybsze uzyskiwanie informacji z urządzeń mobilnych typu: telefony komórkowe, smartfony czy nawigacje. Możliwa jest również analiza powiązań pomiędzy sprawcami przestępstw.
W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Celno-Skarbowym komórką organizacyjną, którą odpowiada za wykonywanie wskazanych zadań jest Wieloosobowe Stanowisko Informatyki Śledczej. Do jej obowiązków należy, w szczególności:
- zatrzymywanie i przeszukiwanie urządzeń zawierających dane informatyczne lub systemów informatycznych,
- dokonywanie analizy i prezentacji zabezpieczonego cyfrowego materiału dowodowego;
- współpraca z organami ochrony porządku prawnego, innymi służbami i instytucjami
- w zakresie informatyki śledczej w zwalczaniu i zapobieganiu przestępczości oraz ściganiu sprawców przestępstw.
Komórkami organizacyjnymi, które wykorzystują materiały dostarczone przez informatykę śledczą są Wydział Dochodzeniowo-Śledczy oraz Centrum Krajowej Administracji Skarbowej ds. Ujawniania i Odzyskiwania Mienia. Dokonują one przeglądu materiałów i dowodów dostarczonych przez informatykę śledczą i wykorzystują w prowadzonych postępowaniach. Konieczne jest, aby korzystały z wydajnego sprzętu zapewniającego optymalne wykorzystanie udostępnionych plików, które charakteryzują się bardzo dużą objętością i mają charakter multimedialny.
Niniejszy projekt ma na celu rozwój i modernizację zasobów informatyki śledczej i jej odbiorców w Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Celno-Skarbowym w Olsztynie. Pierwszy element polega na rozbudowie sieciowej pamięci dyskowej na okoliczność prowadzenia oględzin materiału dowodowego przygotowanego przez komórkę Wieloosobowe Stanowisko Informatyki Śledczej. Drugą część stanowi zakup urządzeń, które rozszerzą możliwość zabezpieczania oraz analizowania materiału z różnego typu nośników informacji. Trzecim elementem jest zakup mobilnych stacji roboczych z szerokopasmowym dostępem do sieci Internet jako terminali mobilnych. Dzięki odpowiedniej konfiguracji sprzętu możliwe będzie efektywne przeglądanie materiałów pozyskiwanych przez informatykę śledczą.
W ramach projektu planowane jest nabycie sprzętów i oprogramowania o łącznej wartości 1 045 093,20 PLN. Unia Europejska dofinansowuje 80% wartości projektu netto.
Koordynatorem obu projektów jest st. asp. Paweł Janicki (tel.: +48 89 532 40 46;
email: pawel.janicki@mf.gov.pl).