W Urzędzie Skarbowym w Szczytnie prowadzone są następujące ewidencje i rejestry:
-
Ewidencja podatników, płatników podatków i płatników składek ubezpieczeniowych
Dane z tej ewidencji objęte są tajemnicą skarbową i udostępniane są uprawnionym podmiotom na zasadach określonych w:- dziale VII Tajemnica skarbowa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa,
- art. 15 ustawy z dnia 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników.
-
Rejestr zastawów skarbowych
Sposób udostępniania danych z tego rejestru reguluje art. 46 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tym przepisem:- Naczelnik Urzędu Skarbowego w Szczytnie na wniosek zainteresowanego, wydaje wypis z rejestru zastawów skarbowych zawierający informacje o obciążeniu rzeczy lub prawa zastawem skarbowym oraz o wysokości zabezpieczonego zastawem skarbowym zobowiązania podatkowego lub zaległości podatkowej.
- Za wydanie wypisu, pobiera się opłatę w wysokości 20 zł stanowiącą dochód budżetu państwa.
- Wydanie wypisu z rejestru zastawów skarbowych nie narusza przepisów o tajemnicy skarbowej,
Informacje o udostępnianiu danych z rejestru zastawów skarbowych zawiera karta usług Z-06 „Wydanie wypisu z rejestru zastawów skarbowych prowadzonego przez Naczelnika Urzędu Skarbowego w Szczytnie"„
Urząd Skarbowy w Szczytnie nie prowadzi własnego archiwum, funkcjonuje w nim jedynie składnica akt stosownie do Zarządzenie nr 34 Ministra Finansów z dnia 30 października 2003r. w sprawie obsługi kancelaryjnej izb i urzędów skarbowych oraz organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych i składnic akt w tych organach.
Dokumenty przechowywane w składnicy akt objęte są tajemnicą skarbową i udostępniane są innym niż strony uprawnionym podmiotom na zasadach określonych w:
- dziale VII Tajemnica skarbowa ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa,
- art. 15 ustawy z dnia 13 października 1995r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników.
Udostępnianie stronie akt jej spraw regulują art. 178 i 179 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa. Zgodnie z tymi przepisami:
- Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.
- Czynności określone wyżej dokonywane są w lokalu organu podatkowego w obecności pracownika tego organu.
- Strona może żądać uwierzytelnienia odpisów lub kopii akt sprawy lub wydania jej z akt sprawy uwierzytelnionych odpisów.
- Organ podatkowy może zapewnić stronie dostęp w swoim systemie teleinformatycznym do podań wnoszonych w formie dokumentu elektronicznego oraz do pism organu podatkowego doręczonych za pomocą środków komunikacji elektronicznej,po identyfikacji strony w sposób określony w przepisach ustawy z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne.
- Nie udostępnia się stronie z akt sprawy dokumentów objętych ochroną tajemnicy państwowej, a także innych dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.
- informacje a także do innych dokumentów, które organ podatkowy wyłączy z akt sprawy ze względu na interes publiczny.
- Odmowa umożliwienia stronie zapoznania się z dokumentami, o których mowa wyżej, sporządzania z nich notatek, kopii i odpisów, uwierzytelniania odpisów i kopii lub wydania uwierzytelnionych odpisów następuje w drodze postanowienia, na które służy zażalenie.
Informacje o udostępnianiu dokumentów ze składnicy akt zawiera karta usług W-06 „Wydanie uwierzytelnionych kopii deklaracji podatkowych, dokumentów z akt sprawy i innych dokumentów".