KAS przypomina: Twój e-PIT dla przedsiębiorców

KAS przypomina: Twój e-PIT dla przedsiębiorców

KAS przypomina: Twój e-PIT dla przedsiębiorców

Napis Twój e-PIT
  • Z usługi Twój e-PIT mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej.
  • Przedsiębiorcy znajdą na swoich kontach częściowo uzupełnione formularzePIT-36, PIT-36L, PIT-28.
  • Z usługi mogą skorzystać także osoby z zawieszoną działalnością gospodarczą.

Podobnie jak w ubiegłym roku, w czasie tegorocznej akcji składania zeznań, przedsiębiorcy mogą w szybki i wygodny sposób złożyć swoją deklarację za pomocą usługi Twój e-PIT.

Podatnicy, którzy prowadzą działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej mogą skorzystać z częściowo uzupełnionych formularzy:

  • PIT-28 – służącym do rozliczeń przychodów działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem oraz z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych,
  • PIT-36 – służącym do rozliczania m.in. przychodów z działalności gospodarczej i działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych oraz przychodów z rent i emerytur zagranicznych oraz z działalności nierejestrowej,
  • PIT-36L – służącym do rozliczenia przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym.

Przedsiębiorcy mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego również w przypadku, gdy działalność została zawieszona. Dla takich przedsiębiorców również udostępniamy częściowo udostępniony formularz właściwy ze względu  na wybraną formę opodatkowania.

„W zeszłym roku po raz pierwszy udostępniliśmy w usłudze Twój e-PIT formularze dla przedsiębiorców. Obdarzyli nas oni zaufaniem i złożyli ponad 900 tys. deklaracji tym kanałem. Na podstawie doświadczeń z zeszłorocznej akcji PIT ulepszyliśmy usługę Twój e-PIT udostępnianą przedsiębiorcom, aby była jeszcze bardziej przyjazna i wygodna dla użytkowników" – powiedziała Małgorzata Krok, zastępca Szefa KAS.

Częściowo uzupełnione informacje

We wszystkich formularzach udostępnionych w usłudze Twój e-PIT przedsiębiorcyznajdą wstępnie uzupełnione dane w zakresie:

  • danych rejestracyjnych (NIP, imię i nazwisko, adres, właściwy urząd skarbowy, rachunek bankowy do zwrotu nadpłaty),
  • numeru mikrorachunku, na który należy dokonać zapłaty podatku, jeśli taka będzie wynikała z rozliczenia,
  • kwot wpłaconych w 2024 r. zaliczek na podatek lub wpłaconego ryczałtu,
  • numer KRS OPP i celu szczegółowego, na który zostało przekazane 1,5% podatku należnego, o ile dane te zostały wskazane w rozliczeniu złożonym za 2023 r. oraz jeśli organizacja ta nadal znajduje się w Wykazie OPP.

Dodatkowo, formularz PIT-36 uzupełniony zostanie o dane:

  • dotyczące ulgi na dzieci, jeśli zostały one wskazane w rozliczeniu za 2023 r., albo jeśli dziecko urodziło się w 2024 r.,
  • z informacji przekazany przez płatników: z PIT-11, PIT-40A/11A, PIT-R.

Kreator pomaga przedsiębiorcom

Dla przedsiębiorców, w usłudze Twój e-PIT dostępne są formularze podatkowe z częściowo uzupełnionymi danymi. Aby dodać brakujące informacje, osoby prowadzące działalność gospodarczą używają specjalnego kreatora. Kreator ten pomaga samodzielnie wypełnić dane dotyczące:

  • przychodów,
  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L),
  • kwoty należnych zaliczek na podatek (w PIT-36 lub PIT-36L) lub kwoty należnego ryczałtu (w PIT-28),
  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz
  • ulg i odliczeń, o ile przysługuje mu uprawnienie do skorzystania.

Po uzupełnieniu tych danych przedsiębiorca powinien zaakceptować i wysłać elektronicznie zeznanie w usłudze Twój e-PIT. Zeznania przygotowane dla przedsiębiorców (PIT-28, PIT-36 i PIT-36L) nie podlegają automatycznej akceptacji.

5 najważniejszych korzyści:

  1. Rozliczenie różnych form działalności: Przedsiębiorcy mogą rozliczać przychody z działalności gospodarczej w PIT-28, PIT-36 albo PIT-36L oraz z działów specjalnych produkcji rolnej w PIT-36 lub PIT-36L.
  2. Automatyczne wypełnianie danych, które są w posiadaniu Krajowej Administracji Skarbowej, takich jak: dane rejestracyjne, numer mikrorachunku podatnika, wpłaty zaliczek na podatek lub wpłaty ryczałtu oraz informacje z rozliczeń za 2023 rok dotyczące ulgi na dzieci, czy też numeru KRS Organizacji Pożytku Publicznego o ile znajduje się on nadal na Wykazie OPP.
  3. Możliwość korekty:przedsiębiorcy mogą wprowadzać zmiany i korekty w swoich deklaracjach przed ich ostatecznym zatwierdzeniem.
  4. Bezpieczeństwo i wygoda: dane są chronione, a cała procedura odbywa się online, co pozwala na szybkie i bezpieczne złożenie deklaracji oraz ewentualne zapłacenie podatku.
  5. Wsparcie dla różnych form opodatkowania: usługa obsługuje zarówno opodatkowanie na zasadach ogólnych, jak i ryczałt oraz podatek liniowy.