Zasady sprzedaży licytacyjnej

Zasady sprzedaży licytacyjnej

Zasady sprzedaży licytacyjnej

Zasady licytacyjnej sprzedaży ruchomości przeprowadzanej przez Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.

  1. Licytacja publiczna ruchomości przeprowadzona jest na podstawie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz.1427) zwaną dalej „u.p.e.a." w zw. z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 lutego 2011r. w sprawie rozciągnięcia stosowania przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t. j. Dz. U. 2018 r., poz. 1016 ze zm.) i Zarządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 5 kwietnia 2017r. w sprawie wyznaczenia naczelników urzędów celno-skarbowych, do których stosuje się przepisy działu II rozdziału 6 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, dotyczące organu egzekucyjnego w zakresie przechowywania i likwidacji niektórych ruchomości (Dz. Urz. MRiF. z 2017 r. poz. 70).
  2. Licytację przeprowadza organ likwidacyjny - Naczelnik Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie poprzez upoważnionych pracowników Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.
  3. Licytacja publiczna odbywa się w terminie i miejscu wyznaczonym przez Naczelnika Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie.
  4. Przedmiotem licytacji są ruchomości, które:
    1. stanowią własność Skarbu Państwa na podstawie prawomocnych rozstrzygnięć właściwych organów orzekających,
    2. stanowią własność Skarbu Państwa w związku ze zrzeczeniem się,
    3. nie stanowią własności Skarbu Państwa i podlegają sprzedaży na podstawie przepisów prawa celnego i karnego skarbowego,
    4. stanowią niepodjęte depozyty ulegające szybkiemu zepsuciu  i znajdują się               w dyspozycji organów celnych.
  5. Jeżeli szacunkowa wartość sprzedawanej ruchomości przekracza kwotę 10000,00 zł, osoby przystępujące do licytacji obowiązane są złożyć organowi likwidacyjnemu wadium w wysokości 1/10 kwoty oszacowania (art. 105b § 1 u.p.e.a.) poprzez wpłatę  gotówki pracownikowi prowadzącemu licytację (jeżeli kwota wadium nie przekracza 5000,00 zł)  lub przelewem na rachunek bankowy Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie wskazany w ogłoszeniu o licytacji. Wadium zostaje uznane za złożone, jeżeli wpłata wadium zostanie uznana na rachunku organu egzekucyjnego najpóźniej w dniu poprzedzającym dzień, w którym ma odbyć się licytacja publiczna. Szczegóły dotyczące wpłaty wadium zamieszczone są każdorazowo w ogłoszeniu o licytacji.
  6. Wadium zalicza się do ceny nabycia licytantowi który uzyskał przybicie. Pozostałym licytantom wadium zwraca się w sposób wskazany w przepisach u.p.e.a. (art. 105b § 3 i 4 u.p.e.a.).
  7. Licytacja dochodzi do skutku, jeżeli weźmie w niej udział przynajmniej jeden licytant, który zaoferował co najmniej cenę wywołania (art. 105c § 2 u.p.e.a.).
  8. Cena wywołania w pierwszym terminie licytacji wynosi 3/4 wartości szacunkowej ruchomości. Jeżeli licytacja w pierwszym terminie nie dojdzie do skutku, ruchomości mogą być sprzedane w drugim terminie licytacyjnym. Cena wywołania w drugim terminie licytacyjnym wynosi połowę wartości szacunkowej ruchomości. Sprzedaż licytacyjna nie może nastąpić za cenę niższą od ceny wywołania (art. 106 § 1 u.p.e.a.).
  9. W licytacji nie mogą uczestniczyć:
    1. Pracownik obsługujący organ likwidacyjny prowadzący licytację, jego małżonek i dzieci;
    2. Osoby obecne na licytacji w charakterze urzędowym,
    3. Licytant, który nie wykonał warunków poprzedniej licytacji tej samej ruchomości;
    4. Osoby, które zrzekły się ruchomości na rzecz Skarbu Państwa oraz członkowie ich rodzin tj. małżonek i dzieci.
    5. Właściciel ruchomości niestanowiącej własności Skarbu Państwa, ostatni właściciel ruchomości przed przejęciem jej na własność Skarbu Państwa.
  10. Przed rozpoczęciem licytacji danej ruchomości prowadzący licytację określa kwotę minimalnego postąpienia.
  11. Licytacja odbywa się ustnie i rozpoczyna się od wywołania ceny. Zaoferowana cena prze­staje wiązać uczestnika licytacji, jeżeli inny uczestnik zaoferował cenę wyższą, zwaną dalej „postąpieniem". Prowadzący licytację przyzna własność sprzedanej ruchomości, zwanej dalej „przybiciem" osobie, która zaoferowała najwyższą cenę, jeżeli po trzykrotnym wezwaniu do dalszych postąpień nikt więcej nie zaoferuje (art. 105c § 1 u.p.e.a.).
  12. Nabywca niezwłocznie po udzieleniu przybicia płaci cenę nabycia w całości albo w części równej cenie wywołania – wpłacone wadium wlicza się do ceny nabycia. Zapłata reszty ceny musi nastąpić na rachunek organu likwidacyjnego niezwłocznie, nie później niż w dniu następujący po dniu licytacji, a jeżeli ten dzień przypada w sobotę lub w dzień ustawowo wolny od pracy – w dniu następującym po dniu lub dniach wolnych od pracy.  (art. 105d § 1 i 2 u.p.e.a.).
  13. W przypadku niezapłacenia ceny nabycia w terminie, nabywca traci prawo wynikłe z przybicia i do zwrotu wadium i kwoty zapłaconej w czasie licytacji oraz nie może uczestniczyć w licytacji tej samej ruchomości. (art. 105d § 3 u.p.e.a.).
  14. Prawo własności ruchomości, będących przedmiotem licytacji nabywa osoba, która z zachowaniem przepisów o przeprowadzaniu licytacji zaoferowała najwyższą cenę, uzyskała przybicie i zapłaciła całą cenę w terminie. Nabywca nie może domagać się unieważnienia licytacji i nabycia ruchomości ani też obniżenia ceny jej nabycia z powodu jej wad, mylnego oszacowania lub innej przyczyny (art. 107 § 1 u.p.e.a.).
  15. Nabywca ruchomości odbiera nabytą ruchomość niezwłocznie w dniu zapłaty ceny nabycia tej ruchomości. W przypadku nieodebrania ruchomości organ likwidacyjny doręcza nabywcy ruchomości wezwanie do jej odbioru w wyznaczonym terminie, nie dłuższym niż miesiąc od dnia doręczenia wezwania, i poucza o skutkach niezastosowania się do tego wezwania. W takim przypadku nabywca ruchomości ponosi koszty przechowywania ruchomości od dnia sprzedaży do dnia jej odbioru oraz koszty wezwania.  Ruchomość może być wydana po zapłaceniu kosztów.Do ruchomości nieodebranej w terminie wyznaczonym przez organ likwidacyjny stosuje się przepisy ustawy z dnia 18 października 2006 r. o likwidacji niepodjętych depozytów (Dz. U. poz. 1537 oraz z 2009 r. poz. 1241). Za termin do odbioru depozytu, uznaje się dzień, w którym upłynął miesiąc od dnia doręczenia wezwania do odbioru ruchomości. (art. 108b u.p.e.a.)
  16. Uczestnik licytacji może zgłosić do protokołu licytacji, skargę na naruszenie przepisów o przeprowadzaniu licytacji.
    1. Skarga podlega rozpatrzeniu w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia (art. 107 § 2a u.p.e.a.).
    2. W sprawie skargi na naruszenie przepisów o przeprowadzaniu licytacji postanowienie wydaje organ likwidacyjny. Na postanowienie organu likwidacyjnego oddalające skargę służy zażalenie (art.107 § 2b u.p.e.a.).
    3. Wniesienie skargi wstrzymuje wydanie sprzedanej rzeczy nabywcy do czasu rozpatrzenia skargi. Nie dotyczy to rzeczy wydanych nabywcy przed wniesieniem zażalenia i rzeczy łatwo psujących (art. 107 § 2c u.p.e.a.).
    4. Nabywca może zrzec się nabytej rzeczy i żądać zwrotu zapłaconej ceny, jeżeli skarga nie została rozpatrzonaw terminie 7 dni od jej złożenia, a rzecz nie została wydana nabywcy (art. 107 § 2d u.p.e.a.)
  17. Licytacja, przeprowadzona z naruszeniem przepisów o jej publicznym charakterze, o cenie wywołania i nabycia oraz o wyłączeniu od udziału w licytacji, podlega unieważnieniu przez organ likwidacyjny lub jego organ nadzorczy. Unieważnienie licytacji może jednak nastąpić tylko wtedy, gdy ruchomości sprzedane znajdują się jeszcze we władaniu nabywcy (art. 107 § 3 u.p.e.a.).
  18. Naczelnik Urzędu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie nie ponosi odpowiedzialności za wady ukryte pojazdów, uszkodzenia części, wady montażu oraz odmowę zarejestrowania sprzedanego pojazdu przez organ rejestrujący.
  19. Sprzedawane ruchomości nie podlegają reklamacji z tytułu rękojmi.
  20. W przypadku jakiegokolwiek zakłócenia porządku w czasie trwania licytacji zostanie ona natychmiast przerwana.
  21. Zastrzega się prawo odwołania licytacji bez podania przyczyn.

Pliki do pobrania

bip

Informacje o publikacji dokumentu

 
Data utworzenia: 15.02.2018 Data publikacji: 15.02.2018 09:37 Data ostatniej modyfikacji: 30.09.2020 13:08
Autor: Zbigniew Kreft Osoba publikująca: Anna Hatała-Wanat Osoba modyfikująca: Wojciech Wierzbicki
Rejestr zmian